خلاصه: عقاید غیر علمی، نه تنها اشتباه هستند و امیدهایی واهی در ذهن میلیونها نفر پدید می آورند، بلکه باعث اتلاف وقت و سست شدن اراده هم می شوند. مشهورترین این عقاید شامل: تمرینات هوازی، چربی سوزی، آب سرد، عضله و کالری، و ... می شوند. هر پنج مورد را در این مقاله بررسی می کنیم.

در "باشگاههای بدنسازی" آنقدر عقاید نادرست درباره کاهش چربی بیان می شوند، که مدتی پیش از سوی مجله تناسب اندام مردان برای نوشتن ماهی یک مقاله درباره هر یک از این عقاید نادرست دعوت شدم.

حتما تا به حال از این قبیل عقاید را شنیده اید که اگر 60 دقیقه تمرین هوازی در باشگاه اروبیک و با شکم خالی و صبح روزی که قمر در عقرب است نداشته باشید، هرگز چربی نخواهید سوزاند.

عقاید غیر علمی، نه تنها اشتباه هستند و امیدهایی واهی در ذهن میلیونها نفر پدید می آورند، بلکه باعث اتلاف وقت و سست شدن اراده هم می شوند.

مشکل دیگر اینگونه عقاید، توجیه تقلب در برنامه غذایی است. مردان و زنان بیشماری را دیده ام که "رفتار" ورزشی یا تغذیه ای خود را بدلیل اجرای یک برنامه "جادویی" ورزشی یا غذایی توجیه می کنند.

روزهای متوالی می توان درباره عقاید نادرست متداول در بدنسازی صحبت کرد، اما من، در این مقاله، فهرست 30 تایی خود را به 5 مورد از رایجترین عقاید نادرست کاهش چربی تقلیل داده ام. 25 مورد دیگر را در آینده توضیح خواهم داد.

عقیده نادرست اول:
تمرین هوازی را باید اول صبح و با شکم خالی انجام داد.

راحت باشید. نیازی نیست که ساعت چهار و نیم صبح از خواب بلند شوید روی تردمیل بپرید. بگذارید احساستان، زمان و شیوه تمرین را مشخص کند.

درصورتیکه می خواهید صبحها را با ورزش شروع کنید (که مطمئنا، بسیاری از خوانندگان این زمان را ترجیح می دهند)، اشکالی ندارد، ورزش کنید. هیچ خاصیت جادویی در این وقت از روز نهفته نیست – فقط می توان گفت که تنها وقت آزاد بسیاری از مردم است.

باید "بازتر از وقتی خاص" فکر کرد. سوزاندن کالری و چربی در تمام طول 24 ساعت شبانه روز ادامه دارد. نظریه های مختلف را کنار بگذارید و کل قضیه را در نظر بگیرید.

تا وقتیکه با تمام توان و مستمرا ورزش می کنید، وقت اهمیتی ندارد. سعی کنید شدت تمرینتان را افزایش دهید که پس از تمرین، افزایش سوخت و ساز بدنتان تا حد ممکن، ساعتها ادامه داشته باشد. این هدف را تمرینات وقفه ای و با وزنه، به بهترین نحو برآورده می کنند.

عقیده نادرست دوم:
تمرینات هوازی را باید در "محدوده چربی سوزی" انجام داد.

باز هم مزخرف!

هر چند هنگام تمرین هوازی در محدوده چربی سوزی (شدت ملایم و مستمر)، کالری بیشتری را بصورت چربی می توان سوزاند، ولی بدلیل شدت ملایم اینگونه تمرینات، در طول شبانه روز، کالری کمتری سوزانده می شود.

اما وقتی شدت تمرین افزایش می یابد، و بدن از "محدوده چربی سوزی" یاد شده فراتر می رود، در طول شبانه روز، کالری بیشتر و در نتیجه، چربی بیشتری سوزانده می شود.

تمرین در "محدوده چربی سوزی"، بر عضلات "فشاری" وارد نمی کند. در نتیجه، در ساعتهای پس از تمرین، کالری زیادی سوزانده نمی شود. اما با تمرینات وقفه ای، پس از ورزش هم، مقدار قابل توجهی کالری سوزانده می شود که خود باعث کاهش بیشتر چربی می شود.

من صدها شاگرد داشته ام که ضمن پرهیز از تمرین در محدوده چربی سوزی، دهها پوند (چندین کیلو) چربی از دست داده اند. "محدوده چربی سوزی" یکی از بزرگترین عقاید نادرست تاریخ بدنسازی است.

عقیده نادرست سوم:
تمرینات هوازی را باید 20 دقیقه انجام داد تا فرایند چربی سوزی آغاز شود.

هر بار که این نظریه را می شنوم، کلیدی را در بدنم تصور می کنم که دقیقا پس از 20 دقیقه "تمرین هوازی" روشن می شود. اما اگر فقط 19 دقیقه و 59 ثانیه تمرین کنم چه اتفاقی می افتد؟ آیا در اینصورت چربی ای سوخته نمی شود؟ یا حتما باید این تمرینات را صبح، با شکم خالی و در محدوده توان قلبیم انجام دهم؟ مسخره است.

یک بار دیگر تایید می کنم؛ باید کل قضیه را، یعنی سوخت و ساز بدن در 24 ساعت شبانه روز را در نظر گرفت، نه مقدار چربی یا حتی کالری مصرفی در طول تمرین.

عقیده نادرست چهارم:
نوشیدن آب یخ، به سوختن کالری بیشتر و کاهش چربی کمک می کند.

رختکن باشگاههای بدنسازی، بهترین جای شنیدن اخبار نادرست علمی است. البته این مورد را در اینترنت هم پیدا می کنید.

این مورد معمولا همراه با قدری محاسبه مطرح می شود؛ نوشیدن روزانه 8 لیوان آب یخ، باعث سوزاندن 70 کالری انرژی می شود. باور ندارم که این نظر، عملا تحقق پیدا کند. به هر حال، از نظر چربی سوزی، تفاوتی میان آب یخ و آب همدمای اتاق وجود ندارد. آبتان را بنوشید. دمایش اهمیتی ندارد.

منظور مرا اشتباه متوجه نشوید. باید بقدر کافی آب نوشید. حتی گاهی روزانه تا 12 لیوان. اما میزان دمای آب، تاثیری بر موفقیت در کاهش چربی بدن ندارد.

عقیده نادرست پنجم:
افزایش یک پوند (450 گرم) عضله موجب سوزاندن روزانه 50 کالری بیشتر می شود.

آخ نه! در صورت مخالفت با این عقیده که نظر خودم را درباره تمرینات باوزنه بمنظور کاهش چربی، زیر سوال برده ام! اما مجبورم اشتباه این عقیده نادرست شدیدا رایج را توضیح دهم (با وجود اینکه اخیرا نام یکی از بزرگترین متخصصان تناسب اندام را در زیر عنوان نویسنده مقاله ای مرتبط مشاهده کردم!).

این عقیده نادرست، کاملا معقول بنظر می رسد؛ یک پوند عضله اضافه کنید، سوخت و سازتان را 50 کالری افزایش دهید. اصلا اشتباه بنظر نمی رسد.

اما بگذارید یک حساب سرانگشتی برای مردی که 30 پوند عضله اضافه می کند، انجام دهیم. آیا سوخت و ساز این فرد، 1500 کالری افزایش می یابد؟ قطعا خیر! چنین وضعیتی برای یک فرد معمولی به معنی افزایش حداقل سوخت و ساز بدن (در حال استراحت) از 2500 به 4000 کالری است. با چنین سوخت و سازی چگونه می توان این حجم عضله را حفظ کرد؟ در اینصورت باید تمام شبانه روز مثل گاو غذا خورد!

یک عقیده نادرست دیگر:
غذاهای با کالری منفی باعث کاهش وزن می شوند.

طبق تعریف "متخصصان"، غذای با کالری منفی، غذایی است که گوارش آن، انرژی بیشتری از کالری موجود در آن لازم دارد. جالب است بدانید که سیب و موز هم در فهرست غذاهای با کالری منفی قرار دارند.

بنابراین منطق، در صورتیکه چیزی بجز سیب برای خوردن نداشته باشیم، از گرسنگی خواهیم مرد (چون تراز انرژی ناشی از این غذای با "کالری منفی" منفی است).

چیزی بنام غذای با کالری منفی وجود ندارد. باعث تاسف است که برخی افراد، این موضوع را تبلیغ می کنند و بسیاری دیگر هم آنرا باور می کنند. این نظریه آنقدر درست است که نمی توان باورش کرد.

همانطور که قبلا گفته شد، بگذارید احساستان هدایتتان کند. کسب نتایج مطلوب در کاهش چربی بدن، مستلزم تلاش مستمر، ورزش سنگین و دقت در تغذیه است.