سه بار قهرماني قهرمانان جهان، عناوين متعدد جهاني و آسيايي و استمرار در موفقيت، علي تبريزي را تبديل به قهرماني كرده كه از مرزهاي دنياي آماتوري فراتر رفته است. او كه به دليل مسائل مختلف نيمي از عمر قهرماني خود را خارج از مرزهاي ايران گذراند، اين روزها سوداي حرفه*اي شدن در سر دارد و مي*خواهد چالشي تازه در زندگي ورزشي خود تجربه كند. او با فروتني مي*گويد كه هنوز براي رقابت با بهترين*هاي دنيا، بايد نقاط ضعفش را برطرف كند.
سه بار قهرماني قهرمانان جهان، عناوين متعدد جهاني و آسيايي و استمرار در موفقيت، علي تبريزي را تبديل به قهرماني كرده كه از مرزهاي دنياي آماتوري فراتر رفته است. او كه به دليل مسائل مختلف نيمي از عمر قهرماني خود را خارج از مرزهاي ايران گذراند، اين روزها سوداي حرفه*اي شدن در سر دارد و مي*خواهد چالشي تازه در زندگي ورزشي خود تجربه كند. او با فروتني مي*گويد كه هنوز براي رقابت با بهترين*هاي دنيا، بايد نقاط ضعفش را برطرف كند. با علي تبريزي درباره برنامه*هاي آتي*اش گفت و گويي انجام داديم كه در ادامه مي*خوانيد.
* سوالي كه خوانندگان از ما مي*پرسند را تكرار مي*كنيم؛ علي تبريزي كي حرفه*اي مي*شود؟
- انشاالله از سال آينده در مسابقات حرفه*اي شركت مي*كنم و سعي دارم قبل از مستر المپيا، يك مسابقه سبك*تر را تجربه كنم.
* مجوزي براي حضور مستقيم در مستر المپيا داري؟
- چون سه بار اورآل (قهرمان قهرمانان) جهان شدم، رافائل با جيم منيون صحبت كرده و قرار شد كه براي مستر المپيا نيازي به كسب سهميه نداشته باشم.
* الان مشكل خاصي براي آماده سازي نداري؟
- متاسفانه از ناحيه كتف راست آسيب ديده ام. سعي مي كنم تا سال آينده با همين كتف مدارا كنم و بعد از آن، درمانش كنم.
* خيلي از آماتورها وقتي به دنياي حرفه*اي*ها رفتند، موفقيت قابل ذكري نداشتند. علي تبريزي با اين سابقه درخشان در مسابقات آماتوري، نگران نيست كه در رقابت*هاي حرفه*اي مثلاً جزو ده نفر اول نباشد؟
- براي مسابقه*اي مثل مستر المپيا، هيچ نگران نيستم كه جزو 10 نفر اول نباشم. ولي مطمئنم به جز مسابقه*اي در سطح المپيا و آرنولد كلاسيك، در هر مسابقه*اي باشم جزو سه نفر اول هستم.
* يقين داري كه در سطح حرفه*اي*ها موفق خواهي شد؟

- بله. سال گذشته هم كه براي تماشاي مستر*المپيا رفته بود، رافائل سانتونجا اصرار كرد كه هرچه زودتر حرفه*اي شوم. بهرحال او سال*ها رئيس كميته داوران IFBB بوده و ديد فني خوبي دارد.
* اما مثلاً روبرت پيوتركويچ كه در سطح آماتوري يكي از رقيبان شما هم بود، همين هفته پيش در آرنولد كلاسيك بين چهارده نفر، چهاردهم شد.
- روبرت از اول هم خوب نبود. در مسابقات آماتوري هم هيچ وقت من را شكست نداد. او خيلي زحمت كشيده و حجم خوبي هم دارد، ولي استيل بدني او شانسي برايش باقي نمي*گذارد. * نمونه ديگري از بي توجهي داوران به تازه واردها، بدنسازي مثل ادوارد نون است كه يكي از پديده*هاي امسال بود اما در مستر المپيا اوت شد.- در مستر المپيا و آرنولد كلاسيك همينطور است. بايد سه چهار سال حضور پيدا كني تا شناخته شوي. شانس موفقيت در سال*هاي اول بسيار كم است. متاسفانه در مسابقات به «گنده بدني» راي مي*دهند ولي در همين سطح هم داوراني هستند كه بدنسازاني مثل شان ري، فلكس ويلر و فرانسيس بنفاتو را بپسندند. يعني به آناتومي، تفكيك و جزئيات راي مي*دهند. مثل همين راني راكل كه با تناسبش دنيس ولف را شكست مي*دهد، چون آناتومي قشنگي دارد. از سوي ديگر بايد قبول كنيم مسابقه*اي در سطح المپيا، جنگ اسپانسرهاست.
* اتفاقاً اين سوال بعدي من بود. خيلي*ها مي*گويند كه بدون اسپانسر قوي، نمي*توان موفق بود. آيا امروز چنين اسپانسري براي شما پيدا شده؟
- با نمايندگان دو سه شركت صحبت*هايي شده، ولي ابتدا بايد رفت و اعلام حضور كرد. من تا وقتي كه در اولين مسابقه*ام شركت نكرده*ام، نمي*توانم خيلي روي اسپانسر حساب كنم.
* شما در حال حاضر 38 سال داري. يعني دقيقاً مشابه شرايطي كه توني فريمن به دنياي حرفه*اي*ها آمد. آيا بهتر نبود سه چهار سال پيش به حرفه*اي*ها مي*پيوستي؟
- همان توني فريمن كه مثال زدي، در اين سال*ها بهتر شده. بدنسازي ورزشي است كه تا 45 سالگي مي شود آن را در سطح حرفه*اي ادامه داد و من از اين جهت نگراني ندارم.
* معمولاً بدنسازاني كه در صحنه حرفه*اي موفق مي*شوند، مربيان برجسته*اي هم دارند. مثل چارلز گلس، چاد نيكولز، هني رامبد و.... آيا قصد داري با يك مربي بزرگ كار كني؟
- يكي از افرادي كه نظر خوبي در مورد حرفه*اي شدن من داشت، همين چارلز گلس بود. وقتي مرا ديد، گفت: تا الان كجا بودي؟ او معتقد بود كه در سطح حرفه*اي*ها مي*توانم موفقيت هايي داشته باشم.
* مربياني مثل گلس چقدر دستمزد مي*گيرند؟
- به خيلي مسائل بستگي دارد ولي معمولاً براي يك دوره شش ماهه، 10 تا 15 هزار دلار مي*گيرند. البته اين رقم ثابت نيست. مثلاً من فكر نمي*كنم جي كاتلر به هني رامبد پولي پرداخت كند. چون رامبد با جي كاتلر مشهور مي*شود و در سال*هاي آينده از اين شهرت بهره برداري مي*كند.
* با حرفه*اي*ها رابطه داري؟
- بله. با گوستاو بادل، شهريار كمالي، دوريان يتس، دنيس ولف و.... اتفاقاً دوريان يتس پيشنهاد داد مثل فلكس لوئيس با او و براي شركت او كار كنم. چون خودش به تازگي خط توليد مكمل*هاي غذايي راه انداخته.
* حرفه*اي*ها درآمد زيادي از بدنسازي دارند؟
- نه چندان. البته حساب قهرمانان مستر المپيا رابايد جدا كنيم. مثلاً همين دنيس ولف اولين سالي كه به حرفه*اي*ها رفت درآمدي نداشت و دوستانش كمكش مي*كردند و خيلي خوشحال بود كه در يك مسابقه 20 هزار دلار گرفته است. البته كسب درآمد به اين سادگي هم نيست، دنيس ولف با جانش بازي كرد كه به فينال المپيا برسد.
* به مساله مهمي اشاره كردي؛ به هرحال ورزش حرفه*اي تبعاتي دارد و عوارضي. آيا از اين واهمه نداري كه دچار عوارض آن شوي؟
- من از اولين سالي كه ورزش كردم تا الان، خدا را شكر هيچ مشكلي نداشتم. همين ديشب چكاپ بودم، آزمايش خون، كبد، كليه. من هميشه سعي كردم كه سلامتي خودم را در اولويت قرار دهم. در همين ايران، بعضي از دوستان را مي*بينم كه براي قهرماني با خودشان چكار مي*كنند، تعجب مي*كنم. من براي قهرماني با جانم بازي نمي*كنم و هيچ وقت هم نخواهم كرد. به عقيده من، قهرماني زودگذر است و نبايد به هر قيمتي به آن رسيد.
* آيا علي تبريزي براي ورود به جمع حرفه*اي*ها نقطه ضعفي احساس مي*كند؟
- نقطه ضعف زياد دارم. مهم ترين آن سايزم است. من بايد واقع بين باشم، مثلاً زيربغل*هايم هنوز حرفه*اي نشده. چون وزنه*هايي كه تا به حال زده*ام، حرفه*اي نبوده است.
* آخرين سوال؛ اصلاً به مسابقات 202 پوندي*ها فكر نمي*كني؟
- اصلاً دوست ندارم.