خلاصه: در این مقاله، به اهمیت تستوسترون برای بدن، فهرستی از عوارض ناشی از کمبود، و بهترین مکملهای افزایش دهنده ترشح آن می پردازیم.
مقدمه

تستوسترون، هورمون جنسی مردانه، و از یک سو، مسئول تکامل دستگاه جنسی و تناسلی مردانه، و از سوی دیگر، عامل ایجاد صفات مردانه ای از قبیل صدای کلفت، موی صورت، افزایش حجم عضلانی، خشونت، اعتماد بنفس، و همچنین تقویت تمایلات سالم جنسی است. این هورمون در بیضه های مردان، به مقادیر بسیار زیاد، و در تخمدانهای زنان، بمقدار بسیار کم تولید می شود.

ترشح کم این هورمون، هم عوارضی کوتاه مدت و هم دائمی بر سلامتی افراد دارد.

عوارض ترشح کم تستوسترون

اولین و مهمترین عارضه ترشح کم تستوسترون در بدن مردان، کاهش تمایل جنسی است. سطح انرژی و همچنین حجم عضلانی و قدرت بدنی هم کاهش می یابند.

در اینصورت، حتی اگر همه توانتان را در باشگاه بکار گیرید و برنامه غذایی هم داشته باشید، احتمالا عضلاتتان بسختی دم می کنند، و افزایش حجمشان بسیار دشوار خواهد شد.

کاهش میزان ترشح تستوسترون، باعث تغییر حالات روحی، و احساس افسردگی می شود.علاوه بر عوارض یاد شده، موارد زیر نیز ناشی از کمبود تستوسترون می باشند:
  • افزایش مقاومت در برابر انسولین (که سوزاندن چربی بدن را دشوار می کند، زیرا مقدار انسولین، بدلیل عدم پذیرش موثر این هورمون توسط سلولها، افزایش می یابد).
  • خستگی دائمی و کاهش اشتیاق به زندگی.
  • کاهش تواناییهای ذهنی.
سن افت:

در چه سنی این روند کاهش آغاز می شود؟ زمان آن مورد اختلاف متخصصان است، اما تحقیقات اخیر نشان داده اند، که افت مقدار ترشح تستوسترون، حتی در سن 25 تا 30 سالگی هم رخ می دهد. پیشنهاد می کنم اگر تمایل جنسیتان کم است، مقدار تستوسترونتان را آزمایش کنید. این مورد، شایع ترین عارضه کمبود تستوسترون است.

مقادیر عادی تستوسترون در زیر فهرست شده اند:
  • مقدار عادی کل تستوسترون، 300 تا 1200 نانوگرم در هر دسی لیتر است.
  • مقدار عادی تستوسترون آزاد (تستوسترون فعالی که بدن می تواند استفاده کند)، 8.7 تا 25 پیکوگرم در میلی لیتر است.
نیازی به توضیح نیست که هر چه مقدار این هورمون به حداکثر نزدیکتر باشد، بهتر است.

بهترین مکملهای تقویت ترشح تستوسترون
(بجز زد ام ای، برای نوجوانان توصیه نمی شوند)

مکملهای طبیعی بسیاری برای حفظ ترشح مطلوب تستوسترون وجود دارند. لطفا توجه داشته باشید، که بجز دو مکمل اول، فقط درصورتیکه بیش از 25 سال دارید، و ترشح تستوسترونتان کاهش یافته است، شروع به استفاده از این مواد نمایید.

نوجوانان، باید اکیدا از هر نوع مکملی که بر میزان ترشح هورمونها تاثیر می گذارد، پرهیز نمایند، زیرا لزومی ندارد، سیستمی را که با حداکثر قابلیت، کار عادی خود را انجام می دهد، مختل کرد. بعلاوه، هر نوجوان، تقریبا هر هفته، معادل یک آمپول 300 میلی گرمی تستوسترون تولید می کند. بیش از این دیگر نیاز نیست!

کارایی برخی از این مکملها، هنوز هم مورد اختلاف عده ای از متخصصان این رشته است، اما طبق تجربه شخصی من بعنوان یک بدنساز حرفه ای، استفاده از آنها نتایج قابل توجهی در پی دارد.

1. زد ام ای:

یک ماده آنابولیک مینرال علمی! این ماده حاوی آسپارتات مونومتیونین روی، آسپارتات منیزیم، و ویتامین ب 6 می باشد.

افزایش چشمگیر میزان هورمونهای آنابولیک و قدرت عضلانی ورزشکاران، توسط این محصول کاملا طبیعی، با آزمایشهای کلینیکی ثابت شده است.

طبق این آزمایشها، دریافت 30 میلی گرم روی و 450 میلی گرم منیزیم مکمل در شبانه روز، می تواند سطح تستوسترون را تا 30% افزایش دهد! من هر شب، 2 کپسول زد ام ای تولیدی صنایع غذایی پرولب می خورم.

توجه: با توجه به اینکه زد ام ای، از دو ماده معدنی و ویتامین ب 6 ساخته شده است، نوجوانان می توانند آنرا با خیال راحت مصرف نمایند.

2. ویرالوید:

ویرالوید، ترکیبی طبیعی از آلکالوییدهای استروئیدی مشتق از گیاهان حاوی استرول فراوان است، که با افزایش سطح هورمون لیوتنیزینگ، افزایش تولید تستوسترون طبیعی بدن را تضمین می کند. این محصول، ماده ای عالی برای کسانی است، که قصد افزایش طبیعی هورمونهایشان را دارند.

یکی از ویژگیهای مطلوب این ماده، عدم عادت بدن است. در واقع، ویرالوید، در دراز مدت نتیجه بهتری می دهد. علاوه بر این، باعث کاهش مقدار استروژن و افزایش حساسیت به تستوسترون می شود.

نتایج مصرف این مکمل را، پس از یک هفته، بصورت افزایش احساس سلامتی و عضلاتی متورم تر خواهید دید. در پایان هفته دوم، شاهد تفاوتی کاملا محسوس در قدرت بدنیتان خواهید بود.

این ماده، محصول شرکت صنایع غذایی ویوتک است. من، بعلت وزن زیاد، روزی دو کپسول می خورم. اما کسانیکه وزنشان کمتر از 176 پوند (80 کیلوگرم) است، می توانند نصف این مقدار را مصرف نمایند.

توجه: این محصول را، افراد بالای 20 سال می توانند با خیال راحت مصرف کنند.

3. 17-اچ دی:

17- اچ دی، قویترین آندروژن (تقویت کننده صفات ثانویه جنسی) موجود بدون نیاز به نسخه پزشک است. این ماده، از طریق استخراج (با استفاده از نوعی فرایند استخراجی تقطیری چند مرحله ای) اجزاء آنابولیک گیاه اسمیلاکس (نوعی مارچوبه)، و آرایش مجدد اتمهای هیدروژن و اکسیژن حلقه طبیعی استروئید آن (با استفاده از یک فرایند ویژه هیدروکسیلاسیون) بمنظور تهیه ترکیبی شدیدا آندروژنیک و آنابولیک ، ساخته شده است.

استروئیدها را به دو دسته اصلی آندروژنیک یا آنابولیک تقسیم می کنند. استروئیدهای آندروژنیک باعث افزایش حجم و قدرت می شوند، درحالیکه انواع آنابولیک، خشکی (کم چربی بودن) و ورزیدگی بیشتر را بدنبال دارند. 17-اچ دی، بهترین ویژگیهای هر دو نوع را در خود دارد، زیرا ساختار منحصر بفرد مولکولی آن، مانع تبدیل به استروژن (و در نتیجه احتباس آب، و ذخیره چربی بشکل زنانه)، و دی اچ تی (که در اینصورت ریزش مو و واکنش شدید پروستات هم منتفی است) می شود.

ساختار مولکول 17-اچ دی، جذب آنرا چنان تسریع می کند، که اثرش طی چند دقیقه (تقریبا ظرف 30 دقیقه از مصرف با شکم خالی) حس می شود. افزایش قدرت، دم و استقامت بهتر عضلات، و انرژی و تمایل جنسی بیشتر، از جمله نتایج مصرف این محصول می باشند.

شگفت انگیزترین ویژگی این ماده، بروز سریع برخی نتایج، تا 30 دقیقه پس از مصرف است (ادعایی که تا خودم مصرف نکردم، باور نکردم).

17-اچ دی را هم شرکت صنایع غذایی ویوتک تولید می کند. 1 کپسول آنرا، با شکم خالی، 30 دقیقه قبل از تمرین، میل نمایید، تا فورا شاهد تاثیرش باشید.

4. 6-او ایکس او:

6-او ایکس او، که اختصار 3، 6، 17-آندرواستنتریون است، یک آندروژن قوی متابولیک می باشد، که بطور طبیعی، از طریق کاهش میزان استروژن (هورمون مسئول ایجاد صفات زنانه)، مقدار تستوسترون را افزایش می دهد.

شاید باور نکنید که بدن مردان هم این هورمون را عمدتا از طریق عمل آنزیم آروماتاز که تستوسترون را به استروژن تبدیل می نماید، ترشح می کند.

هورمون زنانه، در بدن مردان هم، بیشتر از طریق فعالیت آنزیم آروماتاز، که تستوسترون را به استروژن تبدیل می کند، تولید می شود. 6-او ایکس او، به آنزیم آروماتاز می چسبد، آنرا خنثی می کند، و بدین ترتیب میزان تستوسترون را افزایش می دهد. من، شبها همراه با آخرین وعده غذا، 3 کپسول 6-او ایکس او همراه با زد ام ای پرولب می خورم. مکمل مصرفی من، تولید ارگوفارم است.

5. یوریکما لانگفلیا:

یوریکما لانگفلیا، تستوسترون را از هورمونی بنام اس اچ بی جی (گلوبولین چسبیده به هورمون جنسی) جدا، و در نتیجه مانع جذب آن توسط گیرنده ها می شود.

مصرف یوریکما، با فعال کردن تستوسترون چسبیده، مقدار تستوسترون قابل استفاده را بطور متوسط 30% افزایش می دهد.

من یوریکما لانگفلیای مورد نیازم را از دو منبع تهیه می کنم: یکی، محصولی از شرکت بایوتست، بنام ترایبکس، که روزی دو بار، هر بار یک کپسول آنرا می خورم، و محصول دیگری بنام پرومن-ایکس، که مصرف فقط روزی یک قرص آن در ناشتا، نه تنها ترشح تستوسترون را تقویت می کند، بلکه مقدار اکسید نیتریک را هم افزایش می دهد.

سخن آخر درباره مکملهای افزایش دهنده تستوسترون

درصورتیکه ورزشکاری بالای 25 سال هستید، و مقدار تستوسترونتان افت کرده است، و علاقمند به افزایش طبیعی آن هستید، درباره مصرف این مکملها فکر کنید. نیازی به مصرف همزمان همه این مواد نیست، می توانید با یک دوره 6 هفته ای از هر کدام، نتایج خوبی بگیرید. در صورت مساعد بودن امکانات مالی، من نتیجه نامطلوبی از مصرف همزمانشان نگرفته ام.